Petr Mrázek

Petr Mrázek

Petr Mrázek (14. února 1992, Ostrava, Česká republika) je český hokejový brankář hrající v týmu Carolina Hurricanes v nejznámější hokejové lize NHL. Dne 7. 2. 2013 si připsal svůj první start v NHL, kdy se postavil do branky týmu Detroit Red Wings. V sezoně 2014/15 v play-off za Detroit vychytal dvě nuly.

Vítkovický odchovanec odešel už v dorosteneckém věku do zámoří, kde působil v kanadské juniorské lize. V roce 2010 v pátém kole jako 141. hráče v pořadí jej draftoval Detroit Red Wings, ovšem premiéru v NHL zažil až během sezony 2012/13. Působil především na farmě v AHL, kde s týmem Grand Rapids získal v roce 2013 Calder Cup.

1. Odchod do zámoří

Ve Vítkovicích Mrázek získal titul mistra republiky v kategorii dorostenců i juniorů. Do zámoří se vydal v sezoně 2009/10, kdy zamířil do celku Ottawa 67's hrající OHL. V kanadském celku odchytal tři sezony, vypracoval se v jednu z opor týmu a probojoval se až do semifinále soutěže. V posledních dvou sezonách si zapsal do statistik 102 zápasů, během kterých měl shodný průměr 2,84 inkasovaných branek na utkání.

2. Nejlepší brankář MS do 20 let

Česká reprezentace do dvaceti let na posledních třech světových šampionátech vždy prošla do čtvrtfinále. Zatímco v roce 2013 byl oporou v brance Patrik Bartošák, v roce 2012 na turnaji v Kanadě zářil Mrázek. Český tým dovedl do čtvrtfinále přes Američany a v boji o postup do semifinále dlouho držel semifinálové naděje. Češi nakonec prohráli s Rusy až po prodloužení 1:2 a Mrázek byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje.

3. Hvězda v AHL

Po třech sezonách v Ottawě zamířil předloni v létě do Toleda hrajícího ECHL. Tam ale odchytal jen tři zápasy a odešel do Grand Rapids do AHL, tedy na farmu Detroitu Red Wings, který jej draftoval v roce 2010 v pátém kole jako 141. hráče v pořadí. V kádru Grand Rapids se vypracoval v jednu z největších osobností ligy a jednou byl vyhlášen hvězdou týdne. Nebylo tedy překvapením, když si brankáře s průměrem 2,26 vytáhl do svého týmu Detroit Red Wings.

4. Účast na mistrovství světa 2012

Po světovém šampionátu do dvaceti let se o Mrázkovi začalo mluvit jako o velkém talentu. Další šance na sebe nenechala dlouho čekat. V původní nominaci seniorské reprezentace na světový šampionát do Finska a Švédska bylo trio Štěpánek, Kolář a Pöpperle. Posledně jmenovaného ale kouč Hadamczik nechal doma a na jeho úkor povolal právě Mrázka, který se nakonec dočkal i reprezentačního debutu, když ve vítězném zápase s Němci odchytal posledních devět minut. Určitě to ale nebylo jeho poslední reprezentační střetnutí.

5. Skvělá premiéra v NHL

Výborné výsledku v kádru Grand Rapids vynesly Mrázka výš. Kouč Detroitu Mike Babcock se jej rozhodl povolat z farmy, dal pauzu Jimmymu Howardovi a poslal českého gólmana do zápasu na ledě St. Louis. Český mladík si vedl skvěle. Odchytal celý zápas, chytil 26 střel, pustil jediný gól a pomohl k výhře Detroitu 5:1. Za svůj výkon získal ocenění druhá hvězda zápasu.

6. Zisk Calder Cupu

V sezoně 2012/13 si připsal Petr Mrázek na konto hodně ceněný úspěch – pomohl celku Grand Rapids Griffins k vítězství Calder Cupu, což je obdoba Stanley Cupu v nižší soutěži AHL. O tom, že byl klíčovou postavou mužstva, svědčí i jeho tehdejší nominace do All-Star Game.

7. Stanley Cup – Play off 2015

V sezoně 2014/15 Petr Mrázek začal v DRW jako "třetí" golman , ale během celé sezóny podával tak spolehlivé výkony, že vše vyvrcholilo, když ho hlavní kouč Mike Babckoc jmenoval brankářem číslo jedna před play-off. Ten trenérovi jeho důvěru vrátil i dvěma vychytanými čistými konty.

Svoji kvalitu, ale především výkonnost potvrdil Petr v sezóně 2015-2016 kdy od Nového roku je v pozici týmové jedničky. I zde o jeho kvalitách svědčí několikeré ocenění první hvězdy zápasu, ocenění nejlepšího hráče Detroit Red Wings za měsíc leden a především předběžné nominace a úvahy o Vezina Trophy…

8. SVĚTOVÝ POHÁR V LEDNÍM HOKEJI 2016

SVĚTOVÝ POHÁR V LEDNÍM HOKEJI 2016

Světový pohár je turnaj nejlepších hokejových velmocí, v nepravidelných intervalech hraný od roku 1996, kdy nahradil Kanadský pohár. Světový pohár 2016 se konal od 17. září do 1. října 2016 v kanadském Torontu. Účastnilo se ho osm mužstev, a sice Kanady, Spojených států amerických, České republiky, Ruska, Švédska, Finska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Český tým odehrál 3 utkání ve skupině a Petr Mrázek odchytal 2 zápasy proti USA a TEAM EUROPE.

9. TREJD PŘES KLUB PHILADELPHIA FLYERS A PŘESTUP DO TÝMU CAROLINA HURRICANES

Petr Mrázek byl z Detroitu v únoru 2018 vyměněn do Philadelphia Flyers, kde sezonu dochytal. Po sezóně se na základě zájmu a seriozního jednání velmi rychle domluvil s týmem CAROLINA HURICANES, kde následně podepsal roční smlouvu.

10. DVĚ STĚ ZÁPASŮ V NHL

3.1.2019 odchytal Petr Mrázek v NHL zápas č. 200. Stal se sedmým Čechem, který v NHL odchytal 200 zápasů. Petr Mrázek navíc toto jubileum prožil ve Philadelphii, kde minulou sezonu dva měsíce působil. "Jsem rád, že jsem to oslavil ve Philly, navíc jsme přidali výhru, takže je to o to sladší," řekl 26letý brankář pro iDNES.cz.

Čeští brankáři s 200 zápasy:

 • Dominik Hašek – 735
 • Tomáš Vokoun – 700
 • Ondřej Pavelec – 398
 • Roman Turek – 328
 • Michal Neuvirth – 257 (v NHL stále působí)
 • Roman Čechmánek – 212
 • Petr Mrázek – 200 (v NHL stále působí)

11. Petr MRÁZEK V LOGU MISTROVSTVÍ SVĚTA U20 V LEDNÍM HOKEJI 2020 V OSTRAVĚ.

MISTROVSTVÍ SVĚTA U20 V LEDNÍM HOKEJI 2020 V OSTRAVĚ

K světovém šampionátu hokejistů do dvaceti let, který na přelomu let 2019 a 2020 bude hostit Česká republika, konkrétně Ostrava a Třinec, organizátoři v prosinci 2018 představili logo turnaje, jehož dominantou je silueta brankáře Petra Mrázka.

"Při výběru loga jsme si stanovili několik základních cílů, které by mělo splňovat. Jedním z kritérií byl i hokejový prvek, který obsahuje emoce a dynamiku. Proto jsme si vybrali Petra Mrázka a jeho oslavu vítězství nad Spojenými státy v základní skupině na juniorském mistrovství světa 2012," Mrázek tehdy vyjel z branky, poklekl jedním kolenem na led a s hokejkou v ruce bouřlivě slavil triumf nad USA. "Strašně se nám jeho gesto zalíbilo. Petr Mrázek je navíc rodákem z Ostravy, což je takový bonus pro umístění jeho siluety na logo," doplnila Štěrbová s tím, že Mrázek, jenž byl před sedmi lety vyhlášen nejlepším brankářem juniorského MS, bude i patronem domácího šampionátu v roce 2020.

Petr MRÁZEK: "Jsem velice rád a potěšen, že mistrovství světa juniorů v roce 2020 bude právě v Ostravě. Měl jsem možnost chytat na mistrovství juniorů v Calgary a Edmontonu a byl to jeden z vrcholů mé juniorské kariéry," vzkázal ze zámoří současný gólman Caroliny.

Úspěchy

 • F.W. "Dinty" Moore Trophy – 2009/10
 • OHL 2. All-Rookie Team – 2009/10
 • OHL 3. All-Star Team – 2010/11

Kolektivní úspěchy

 • Vítěz extraligy dorostu – 2008/09
 • Vítěz extraligy juniorů – 2008/09
 • 3. místo na MS v hokeji 2012 (brankářská trojka)
GoalieCamp.cz » Petr Mrázek